Maj 17 2024 12:26:19
Innowacja pedagogiczna – „Magiczna kraina książki”- biblioteka w przedszkolu

W pierwszych latach życia dziecka otaczający świat jest dla niego fascynujący i tajemniczy. Obserwuje ono przedmioty i zjawiska, poznaje relacje między ludźmi, uczy się co jest w życiu ważne. W tych poszukiwaniach potrzebuje przewodnika - tę rolę znakomicie pełnią książki, wspierając dziecko w odkrywaniu i zrozumieniu świata. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, ze czytanie książek, bajek czy wierszy oddziałuje na wszechstronny rozwój dziecka. Książka jest jednym z elementów współdziałających z całym środowiskiem wychowującym. Wychowawcze możliwości literatury dla dzieci w stosunku do najmłodszych jej odbiorców są bardzo duże,a składa się na to wiele przyczyn związanych przede wszystkim z właściwościami tego wieku jak np. skłonnością do naśladownictwa, identyfikowania się z postaciami, szybkim rozwojem mowy i myślenia, aktywnością poznawczą i zabawową, wrażliwością emocjonalną oraz intensywnością w poznawaniu i przeżywaniu świata. Rodzice i nauczyciele mogą od najwcześniejszych lat, w sposób świadomy i systematyczny kształtować nawyki stałego obcowania z książka i sięgania po czasopisma.

Nasze przedszkole dysponuje bogatym zbiorem ciekawych, pięknie ilustrowanych książek – to stało się inspiracją do powstania innowacji, którą nazwałyśmy „Magiczna kraina książki”. Z wieloletniej obserwacji i praktyki wiemy, że dzieci uwielbiają kontakt z książką, czy to przez słuchanie bajek i opowieści czytanych przez nauczyciela, czy przez oglądanie kolorowych ilustracji, trzeba im tylko ten kontakt umożliwić. Realizowana będzie od 01.09.2010 do 24.06.2013 roku i obejmie swym zasięgiem wszystkie grupy przedszkolne i rodziców. Stworzenie biblioteki w naszym przedszkolu i organizowanie różnych sytuacji mających na celu kontakt z książką mają za zadanie ukształtowanie u naszych przedszkolaków postawy aktywnego czytelnika, który będzie odczuwał potrzebę stałego kontaktu z książką, będzie ją szanował, wiedząc, że ma ona służyć także innym.

Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować, codziennie czytając dziecku dla przyjemności!