Maj 17 2024 13:58:05
INNOWACJA PEDAGOGICZNA „SMA czyli ... Stowarzyszenie Małych Artystów”

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „SMA czyli …Stowarzyszenie Małych Artystów”

Zdjęcie - innowacja SMA

Innowacja „SMA czyli …Stowarzyszenie Małych Artystów” w zakresie edukacji plastycznej jest ciekawym i atrakcyjnym sposobem rozbudzenia w dzieciach ekspresji twórczej, śmiałości w podejmowaniu nowych, ciekawych wyzwań artystycznych oraz wyzwalania wrażliwości na piękno otaczającej rzeczywistości. Innowacja powstała w oparciu o zdiagnozowane potrzeby i zainteresowania dzieci, oczekiwania rodziców i wnioski wynikające z pracy przedszkola. Została opracowana w zgodzie z założeniami podstawy programowej wychowania przedszkolnego i przyjętego do realizacji w przedszkolu programu edukacji przedszkolnej „Nasze przedszkole” wydawnictwa Mac Edukacja.

Zaplanowane w ramach innowacji działania, ukierunkowane na pobudzanie inicjatywy, inwencji i aktywności własnej dzieci poprzez samodzielne doświadczanie i eksperymentowanie, oddziaływanie na wyobraźnię, fantazję, sferę uczuciowo-intelektualną, zachęcające do rozwijanie swobodnego, twórczego wyrażania własnych przeżyć i myśli w twórczości plastycznej, to okazja zarówno do wspaniałej zabawy jak i nauki. To również wzbogacenie oferty edukacyjnej placówki - uatrakcyjnienie pobytu dzieci w przedszkolu w czasie wykraczającym ponad realizację podstawy programowej oraz okazja do zacieśnienia współpracy z rodzicami między innymi dzięki rodzinnym spotkaniom popołudniowym organizowanym w obrębie grupy.

Proponowana innowacja zakłada kształtowanie u dzieci postawy twórczej poprzez wykorzystanie atrakcyjnych środków dydaktycznych, zróżnicowanych niekonwencjonalnych technik plastycznych, narzędzi i materiałów. Odejście od utartych schematów poprzez tworzenie odpowiednich, oryginalnych warunków do podejmowania działalności "artystycznej", organizowanie zajęć w formie warsztatów plastycznych (w tym również z udziałem rodziców, artystów ludowych, malarzy, rzeźbiarzy itp.) oraz organizowanie zajęć w terenie, w bezpośrednim kontakcie ze sztuką, przyrodą, muzyką jako inspiracją do twórczego działania, to gwarancja atrakcyjnej, nowatorskiej i skutecznej pracy z dzieckiem. Innowacja wzbogaca ofertę edukacyjną przedszkola oraz zapewnia rozwój dzieci, rozbudzając drzemiący w nich potencjał twórczy. Realizacja założeń innowacji zaszczepia w dzieciach zamiłowanie do sztuki, wyrabia poczucie ładu, porządku i estetyki, rozbudza zaciekawienie i wrażliwość. Właściwe przygotowanie nauczycielek (realizatorek innowacji), ich osobiste zainteresowania i uzdolnienia plastyczne, dające gwarancję działania z pasją w roli przewodnika i współtowarzysza poszukiwań po świecie sztuki pozwoli ukształtować model przedszkolaka, który:

• jest aktywny i chętnie podejmuje działania twórcze,
  • potrafi wypowiadać się w różnych technikach plastycznych wykorzystując w pracy różnorodne materiały i narzędzia,
  • posiada wzbogacony zasób wiedzy z zakresu sztuki plastycznej,
  • dostrzega piękno otaczającego świata, wykazuje zainteresowanie malarstwem, rzeźbą i architekturą, a także wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz obrzędami ludowymi swojego regionu,
  • zna swoje możliwości twórcze, jest samodzielny i wytrwały, pomysłowy, pełny inicjatywy i inwencji,
  • umiejętnie planuje pracę, potrafi współdziałać z rówieśnikami podczas różnorodnych działań,
  • tworzy prace plastyczne inspirowane literaturą, muzyką oraz własnymi przeżyciami i wyobraźnią,
  • doznaje radości tworzenia, docenia i szanuje prace innych,
  • posiada cechy twórczego i kreatywnego myślenia i działania.

Nowatorstwo innowacji polega na wyjściu poza utarte schematy działalności przedszkola::

• tworzenie odpowiednich, oryginalnych warunków do podejmowania działalności "artystycznej",
  • organizowanie zajęć w formie warsztatów plastycznych (w tym również z udziałem rodziców, artystów ludowych, malarzy, rzeźbiarzy itp.)
  • organizowanie zajęć w terenie, w bezpośrednim kontakcie ze sztuką, przyrodą, muzyką jako inspiracją do twórczego działania,
  • dostarczanie dzieciom możliwości eksperymentowania, badania oraz doświadczania, a co za tym idzie poznawania tajemnic otaczającego świata w sposób samodzielnych działań i doświadczeń,
  • kształtowanie u dzieci postawy twórczej poprzez wykorzystanie atrakcyjnych środków dydaktycznych, zróżnicowanych niekonwencjonalnych technik plastycznych, narzędzi i materiałów.

Zdjęcie - innowacja SMA